1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Lektire za osnovnu školu

Share

 

 

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za prvi razred

  1. Jakob i Vilhelm Grimm: Bajke
  2. Branko Ćopić: U svijetu medvjeda i leptirova
  3. Ivica Vanja Rorić: Doživljaji miša Šiša
  4. Ferida Duraković: Amilina abeceda
  5. Ferida Duraković: Mikijeva abeceda
  6. Nada Iveljić: Balonijada (igrokazi)
  7. Nasiha Kapidžić-Hadžić: Vezeni most
  8. Šarl Pero: Bajke
  9. Dragan Kulidžan: Sipajte, sipajte

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za drugi razred

  1. Hans Kristijan Andersen: Bajke
  2. Ismet Bekrić: Dječije nebo
  3. Dušan Radović: Poštovana deco
  4. Gustav Krklec: Telegrafske basne
  5. Ela Peroci: Djeco, laku noć
  6. Nasiha Kapidžić-Hadžić: Maskembal u šumi
  7. Šimo Ešić: Vezena torbica
  8. Bisera Alikadić: Kraljica iz dvorišta
  9. Đani Rodari: Telefonske priče
  10. Ahmet Hromadžić: Zelena šuma
  11. Enisa Osmančević-Ćurić: Pramčiok

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za treći razred

  1. Karlo Kolodi: Pinokio
  2. Feliks Salten: Bambi
  3. Stevan Bulajić: Izviđači Vidrinog jezera
  4. Jakov Jurišić: Grgine pustolovine
  5. Ahmed Hromadžić: Patuljak vam priča
  6. Valdemar Bonsais: Pčelica Maja
  7. Mirsad Bećirbašić: Pticodrom
  8. Šukrija Pandžo: Samo još kosovi zvižduću
  9. Ivo Kobaš: Malo sutra
  10. Mira Alečković: Plava torba
  11. Ivica Vanja Rorić: Dječak grli svijet
  12. Velimir Milošević: U svijetu pravde dječije
  13. Branko Ćopić: Priče ispod zmajevih krila
  14. Muhidin Šarić: Cvrkutanka

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za četvrti razred

  1. Luis Kerol: Alisa u zemlji čuda
  2. Aleksa Mikić: Sunčana obala
  3. Žil Vern: 20.000 milja pod morem
  4. Džek London: Bijeli Očnjak (šesti razred)
  5. Branko Ćopić: Orlovi rano lete
  6. Mato Lovrak: Vlak u snijegu
  7. Nasiha Kapidžić-Hadžić: Pjetlić, svraka i proljeće
  8. Alija H. Dubočanin: Tiha rijeka djetinjstva
  9. Advan Hozić: Čudo od djeteta
  10. Ljerka Anić: Bajke zaboravljenog jezera
  11. Ahmet Hromadžić: Okamenjeni vukovi
  12. Ljubivoje Ršumović: Poezija (izbor)
  13. Enes Kišević: Mačak u trapericama
  14. Stevan Bulajić: Krilati  karavan
  15. Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine
  16. Azra Aličič: Priča i zlatno pero
  17. Eni G. M. Šmit: Pluk, dječak iz solitera

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za peti razred

  1. Radjard Kipling: Knjiga o džungli
  2. Branko Ćopić: Magareće godine
  3. Željko Ivanković: Zvjezdangrad
  4. Danijel Defo: Robinzon Kruso
  5. Oskar Vajld: Srećni kraljević
  6. Alija Isaković: Lijeve priče
  7. Stanko Rakita: Radoznali dječak
  8. Džemaludin Latić: Srebrena česma
  9. Miroslav Antić: Plavi čuperak (izbor)
  10. Alija H. Dubočanin: Lađarski  put
  11. G. A. Birger: Pustolovine baruna Minhauzena
  12. Erih Najt: Lesi se vraća kući
  13. Vesna Parun: Mačak Džingis-kan i Miki Trasi
  14. Ivana Brlić-Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića
  15. Kornelija Šenfild-Oljača: Seme trave
  16. Kemal Mahmutefendić: Roman o novčiću
  17. Advan Hozić: Stara tajna (igrokazi)
  18. Bisera Alikadić: Voz do neba
  19. Zoran M. Jovanović: Bulke pored pruge

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za šesti razred

  1. Skender Kulenović: Gromovo đule
  2. Kemal Mahmutefendić: Djetinjstvo pod Vrtaljicom
  3. Anđelko Vuletić: Klesar Tadija Tegoba
  4. Antoan de Sent-Egziperi: Mali princ
  5. Henrik Sjenkijevič: U pustinji i prašumi
  6. Branislav Nušić: Autobiografija
  7. Ivan Kušan: Koko u Parizu
  8. Anton Gardaš: Zlatnici kraj puta
  9. Arapske priče: 1001 noć (izbor)
  10. Milovan Danojlić: Kako spavaju tramvaji
  11. Ferenc Molnar: Junaci Pavlove ulice
  12. Stevan Raičković: Poezija (autorov izbor)
  13. Husein Dervišević: Prodavac osmijeha
  14. Petar Kočić: Jazavac pred sudom
  15. Majo Topolovac: Saper 5
  16. Džek London: Bijeli Očnjak (i u četvrtom razredu)
  17. Valter Skot: Ajvanho
  18. Ibrahim Kajan: Žuta ptica
  19. Irfan Horozović: Inspektor vrtnih patuljaka

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za sedmi razred

  1. Erih Kestner: Leteći razred
  2. Irfan Horozović: Vauvan
  3. Nenad Radanović: Almin vrt
  4. Ranko Risojević: Dječaci sa Une
  5. Indijske priče: Kelila i Dimna
  6. Mark Tven: Kraljević i prosjak
  7. Ivo Andrić: Deca (izbor priča)
  8. Zuko Džumhur: Nekrolog jednoj čaršiji
  9. Branislav Nušić: Komedije
  10. Musa Ćazim Ćatić: Poezija (izbor)
  11. Nikola Martić: Knjiga o stablima
  12. Aleksa Šantić: Izabrane pjesme
  13. Ričard Bah: Galeb Džonatan Livingston
  14. Perl Bak: Veliki talas
  15. Stjepan Čuić: Tajnoviti ponor
  16. Nura Bazdulj-Hubijar: Ruža
  17. Erih Koš: Bosanske priče
  18. Anne Frank: Dnevnik
  19. Isak Samokovlija: Nosač Samuel

I II III IV V VI VII VIII

Lektira za osmi razred

  1. Abdulah Sidran: Sjećaš li se Doli Bel
  2. Dinko Šimunović: Priče (izbor)
  3. Antun Branko Šimić: Pjesme (izbor)
  4. Desanka Maksimović: Pjesme i priče (izbor)
  5. Risto Trifković: Priče (izbor)
  6. J. D. Selindžer: Lovac u žitu
  7. Anton Pavlovič Čehov: Novele
  8. Lav Nikolajevič Tolstoj: Hadži Murat
  9. Volt Vitmen: Vlati trave
  10. Zija Dizdarević: Pripovijetke
  11. Miljenko Jergović: Mama Leone
  12. Edgar Alan Po: Pripovijetke
  13. Dario Džamonja: Priče
  14. Duško Trifunović: Tumač tiranije
  15. Ernest Hemingvej: Starac i more
  16. Danilo Kiš: Rani jadi
  17. Derviš Sušić: Veliki vezir
 

Naše usluge

  • Previous
  • Next
  • Stop
  • Play

Čitaonice

Knjige pojedinih zbirki, časopisi, novine, godišnjaci, adresari, priručnici...

Međubibliotečka poz.

Knjige iz drugih biblioteka posuđuju se na period od jednoga mjeseca....

Brajevo pismo

U našim prostorijama od 1997. godine radi Biblioteka za slijepa i slabovidna lica.

Ko je online?

Trenutno aktivnih Gostiju: 2 

Statistika

Danas:188
Juče:233
Ove sedmice:421
Ovog mjeseca:421
Ukupno:383223